Wolontariat – prawa i obowiązki

Obowiązki

  1. Wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów [art. 43 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie] – wyjaśnienie: nie dotyczy wolontariatu w programie „Wrocław na językach świata”, który nie wymaga posiadania specyficznych kwalifikacji, jak np. wolontariat medyczny.

Prawa

  1. Świadczenia wolontariuszy są wykonywane w zakresie, w sposób i w czasie określonych w porozumieniu z korzystającym. Porozumienie powinno zawierać postanowienie o możliwości jego rozwiązania [art. 44, ust. 1 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie]. 
  2. Na żądanie wolontariusza korzystający jest obowiązany potwierdzić na piśmie treść porozumienia, o którym mowa w ust. 1, a także wydać pisemne zaświadczenie o wykonaniu świadczeń przez wolontariusza, w tym o zakresie wykonywanych świadczeń [art. 44, ust. 2 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie] – wyjaśnienie: Wrocławskie Centrum Integracji na prośbę wolontariusza wystawia zaświadczenie w języku polskim lub/i angielskim o udziale w wolontariacie.
  3. Na prośbę wolontariusza korzystający może przedłożyć pisemną opinię o wykonaniu świadczeń przez wolontariusza [art. 44, ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie] – wyjaśnienie: Wrocławskie Centrum Integracji na prośbę wolontariusza wystawia pisemne referencje dotyczące prowadzonych działań wolontariackich.
  4. Jeżeli świadczenie wolontariusza wykonywane jest przez okres dłuższy niż 30 dni, porozumienie powinno być sporządzone na piśmie [art. 44, ust. 4 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie] – wyjaśnienie: porozumienia w ramach programu „Wrocław na językach świata” zawierane są na co najmniej 31 dni i mają formę dokumentową. Wolontariusz otrzymuje drogą elektroniczną (mail) opieczętowane i podpisane porozumienie wraz z załącznikami w formie pliku PDF.
  5. Do porozumień zawieranych między korzystającym a wolontariuszem w zakresie nieuregulowanym ustawą stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny [art. 44, ust. 5 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie].
  6. Korzystający ma obowiązek informować wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami [art. 45, ust. 1, pkt 1 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie] – wyjaśnienie: wolontariat w ramach programu „Wrocław na językach świata” nie niesie ze sobą ryzyka dla zdrowia i bezpieczeństwa wolontariusza.
  7. Korzystający ma obowiązek poinformować wolontariusza o przysługujących mu prawach i ciążących obowiązkach oraz zapewnić dostępność tych informacji [art. 7 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie] – wyjaśnienie: niniejsza strona internetowa („Wolontariat – prawa i obowiązki”) stanowi informację o prawach i obowiązkach wolontariusza.
  8. Korzystający ma zapewnić wolontariuszowi, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania przez niego świadczeń, w tym – w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z ich wykonywaniem – odpowiednie środki ochrony indywidualnej [art. 45, ust. 1, pkt 2 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie] – wyjaśnienie: wolontariat w ramach programu „Wrocław na językach świata” nie wymaga stosowania środków ochrony indywidualnej.
  9. Korzystający może pokrywać koszty szkoleń wolontariuszy w zakresie wykonywanych przez nich świadczeń określonych w porozumieniu [art. 45, ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie] – wyjaśnienie: w ramach wolontariatu w programie „Wrocław na językach świata” organizowane są corocznie bezpłatne szkolenia dla wolontariuszy z metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, których koszta ponosi Korzystający. Każdy aktywny wolontariusz może dokonać zgłoszenia w okresie ogłoszonej rekruacji na szkolenia.
  10. Korzystający ma obowiązek pokrywać, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, koszty podróży służbowych i diet [art. 45, ust. 1, pkt 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie]. Wolontariusz może, w formie pisemnej pod rygorem nieważności, zwolnić korzystającego w całości lub w części z obowiązków wymienionych w ust. 1 pkt 3 [art. 45, ust. 4 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie] – wyjaśnienie: program „Wrocław na językach świata” nie przewiduje podróży służbowych, w związku z powyższym niniejszego zapisu nie stosuje się.
  11. Wolontariuszowi, który wykonuje świadczenia przez okres nie dłuższy niż 30 dni, korzystający zobowiązany jest zapewnić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków [art. 46, ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie] – wyjaśnienie: porozumienia w ramach programu „Wrocław na językach świata” zawierane są na co najmniej 31 dni, w związku z czym ubezpieczenie NNW nie jest zapewniane.
  12. Korzystający może zapewnić wolontariuszowi ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, w zakresie wykonywanych świadczeń [art. 46, ust. 6 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie] – wyjaśnienie: Wrocławskie Centrum Integracji (korzystający) nie zapewnia ubezpieczenia OC.